Collection: Mary Lake Thompson Collections
Mary Lake Thompson Flour Sack Dish Towels & More! Enjoy giving these darling towels, wine bags, napkins, tote bags, aprons, coffee mugs, & soaps with images designed by Mary Lake Thompson. We also carry a variety of other items with Mary Lake Thompson art, including the Montgomery Street Line with towels and cards.
A flour sack, feed sack, or flour bag is a cloth sack, usually made of cotton, used to store flour or animal feed. Flour sacks are often printed with simple designs and trademarks to indicate the millers and companies making or selling the flour. During the Great Depression people reused the towels that flour and sugar were packed in. Many regions of the world reuse the sacks to produce clothing and household linens.
-
Bluebird Lavender Apron
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Hummingbirds Honeysuckle Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Hummingbird Honeysuckle Apron
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Hummingbird Wash And Dry Towel Set
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Hummingbird Watering Can Tote Bag
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Chickens In Flowers Wash And Dry Towel Set
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Chickens In Flowers Apron
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Chicken Farmhouse Tote Bag
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Farm To Table Vegetable Garden Tote Bag
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Butterfly Scattered Canvas Pouch
- Regular price
- $16.95
- Sale price
- $16.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Bunny With Chick Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Rabbit Top Hat Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Easter Rabbit Daffodil Hat Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Easter Rabbit With Chick Daffodil Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Mother Rabbit Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Doxie Dog Easter Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Spaniel Butterflies Dish Towel
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Strawberries Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Cactus Boots Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Lavender Herb Jar Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Famers Market Fruit Tote Bag
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Hops Flowering Tote Bag
- Regular price
- $17.95
- Sale price
- $17.95
- Regular price
-
$24.95 - Unit price
- per
Sold out
-
Hops Flowering Dish Towel
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
$14.95 - Unit price
- per
Sold out
-
Scattered Bees Linen Sack Of Soap
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Lavender Butterfly Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Botanical Lavender Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
-
Lavender Bundle Dish Towel
- Regular price
- $14.95
- Sale price
- $14.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out